Стан захворюваності на кір в області

Як повідомили у  ДУ «Волинський обласний лабораторний центр       МОЗ України» з початку року в області зареєстровано 513 випадків   кору,  інтенсивний показник захворюваності 49,4 на 100 тисяч     населення, це високий рівень, котрий перевищує середньодержавний. Захворюваність реєструється на території усієї області, окрім Шацького району. У 2018 році  зареєстровано  2391 випадків кору, зафіксовано 99 спалахів, із них 48 у начально-виховних закладах. У 2018 році від ускладнень кору в Україні померло 16 людей, а у 2019 р. вже зареєстровано 6 летальних випадків із них 2 серед дітей.

За останній тиждень намітилась тенденція до зменшення числа випадків хвороби. Зареєстровано на 30% менше захворілих ніж попереднього тижня, їх кількість  становить 136 осіб проти 193. Проте, щоденно фіксується понад 30 нових хворих кором.

В структурі захворюваності зберігається співвідношення між дорослим та дитячим населенням – 46% та 54%відповідно. Це відбувається у зв’язку із збільшенням охоплення щепленнями дитячого населення і низьким імунним прошарком серед дорослого. Найстаршому хворому 58 років. Кором захворіло два вчителя, два медичних працівники та 5 вагітних. Хворіють також працівники торгівлі, водії – по 3 особи за тиждень.

Найвищі показники захворюваності серед дітей у вікових групах 5 – 9 років – це діти котрі вчасно не отримали другу дозу КПК та серед дітей раннього віку (до 1 року), що не отримали вакцинацію по віку.

Найбільше хворих зафіксовано в Луцькому районі (30 осіб), м. Луцьку (28 осіб), Рожищенському (17 осіб), Горохівському (15 осіб),  Ранівському (9 осіб), Локачинському, Ківерцівському, Маневицькому районах (по 6 випадків), в інших районах –  від 5 до 1.

Продовжується виконання протиепідемічних заходів з локалізації та ліквідації діючих 10 спалахів кору: в місті Луцьку (3 спалахи), Ратнівському районі (2 спалахи), у Луцькому, Рожищенському, Камінь – Каширському, Ківерцівському та Горохівському районах (по 1 спалаху). 9 спалахів  зафіксовано в навчально-виховних закладах, 1 – в побуті.

У всіх осередках проведено епідеміологічне  розслідування  з метою  встановлення ймовірного джерела інфекції, визначення меж вогнищ та виявлення контактних осіб. Лікарями — епідеміологами  розроблено  «Плани  заходів по локалізації та ліквідації вогнищ», котрі доведено  до відома керівників закладів охорони здоров’я, освіти, місцевих органів влади. Встановлено медичний нагляд за контактними та їх імунний статус з метою призначення заходів специфічної профілактики. В осередках кору за епідпоказами  прищеплено  у 2018 році понад 2700 контактних осіб.

Епідситуація з кору в  в м. Луцьку стабілізувалась. За останній тиждень кількість захворілих зменшилась вдвічі – 28 випадків проти 63 попереднього тижня. З початку 2019р. зареєстровано 138 випадків (у 2018 році – 207 хворих за цілий рік). Показник захворюваності кором в м. Луцьку становить 58 на 100 тисяч населення, він вищий від середньообласного на 17,4%. Половина від усіх захворілих – це  доросле населення. Зареєстровано 3 спалахи кору в організованих колективах. Епідрозслідуванням встановлено, що 81% із числа захворілих не були щепленими проти кору.

Під час проведення аналізу виконання плану щеплень проти кору в області за 2018 рік, встановлено, що у м. Луцьку рівень імунізації проти цієї інфекції найнижчий в області. Лише у вікові категорії 1 рік досягнуто виконання плану 95%. По іншим позиціям виконання плану недостатнє: серед дітей у віці 2 роки і старше – 72,5%, серед дітей у віці 6 років – 85,5% та у віковій групі старше 7 років – 55% (це діти, котрі відвідують організовані колективи).

З метою припинення поширення кору в м. Луцьку, було відсторонено 1174 школярів від відвідування навчальних закладів, що стимулювало масові звернення в медичні заклади для отримання щеплень. Лише протягом останнього тижня щеплення отримало  878 осіб: 725 дітей та  153 дорослих. (Для порівняння –  кількість щеплених за грудень 2018 року становила 1223).

Показники охоплення імунопрофілактикою школярів значно поліпшились, проте серед дітей, котрі не мали вакцинації взагалі,  прищеплено лише 28% від підлягаючих, а серед дітей, що не отримали другу дозу КПК – 31%. Враховуючи епідемічну ситуацію в місті, кабінети щеплень в дитячій поліклініці працюють навіть у вихідні дні, але не всі батьки скористались такою можливістю. За суботу-неділю проведено лише близько 40 щеплень.

Вдвічі збільшилась кількість осіб, котрі вивчають свій імунний статус до  кору. Таке дослідження проводиться лише в єдиній в області вірусологічній лабораторії обласного лабораторного центру і може зробити кожен бажаючий. Крім того зросла кількість досліджень для встановлення діагнозу кору.

Область забезпечена достатньою кількістю якісної вакцини КПК.