Профілактика відморожень❄️

Холодова травма??.
Вона може бути індивідуальною і колективною. До індивідуальних засобів запобігання відмороження належать індивідуальні захисні пристосування (одяг, взуття, особиста гігієна, загартування організму, раціональне харчування і зігрівання, своєчасне звертання за лікарською допомогою).
Так, одяг ? повинен бути теплим, зручним, вільним, легким, водонепроникним і з натуральних тканин. За надзвичайних обставин він має легко зніматися. У дощову, снігову погоду одяг треба частіше просушувати.
Взуття ? повинно бути ціле, не тісне, але й не широке, без шнурків. Надто просторе взуття зумовлює потертості і тим самим сприяє відмороженню. Не рекомендується гріти взуття на вогні: воно псується і пропускає воду. Бажано змащувати його жиром. Шкарпетки ? повинні бути сухими, без складок. Щоб запобігти застою крові в пальцях рук і ніг, треба час від часу згинати і розгинати пальці. Сухі ноги менше бояться відмороження ніж вологі. Тому, за підвищеної пітливості, бажано щоденно мити ноги холодною водою і розтирати їх до почервоніння шкіри. Добре присипати стопи борною або саліциловою кислотою, таніном, тальком.
У профілактиці відморожень належне місце відводиться фізичним вправам, тренуванням ??️‍♂️, обливанню холодною водою.
Колективна профілактика (під час екскурсії, турпоходів) полягає в організації перерв у роботі, періодичному зігріванні у наметах ⛺️, спальних мішках, постачанні гарячими напоями, повноцінному харчуванні. Холодна їжа погано засвоюється і вимагає для перетравлення підвищених затрат енергії. У холодну пору року в харчовий раціон рекомендують вводити більше вуглеводів і жирів тваринного походження. Пиття гарячих напоїв (чай, кава і інші ☕️) протягом 30 хвилин на кілька градусів підвищує температуру шкіри пальців рук.
Сприяють відмороженню такі шкідливі речовини, як алкоголь і нікотин ?. Одна сигарета, викурена натще, зумовлює спазм капілярів протягом 15-16 годин.
Люди, які мають захворювання вегетативної нервової системи, периферичних судин, нервів, хворі на цукровий діабет, тиреотоксикоз, епілепсію, особливо повинні уникати холоду і використовувати профілактичні засоби.
Перша допомога хворим з відмороженням ?.
Пошкоджену ділянку тіла протирають 40-56% етиловим спиртом, витирають насухо і на неї накладають багатошарову зігріваючу пов’язку.
У разі відмороження ніг, вушних раковин, носа їх розтирають теплою рукою, змащеною вазеліном, до почервоніння шкіри (не рекомендується розтирати снігом, бо кристали льоду травмують шкіру, що сприяє проникненню інфекції).
Хворому треба давати пити гарячі напої ☕️.
При можливості зігрівання уражених ділянок проводять з допомогою теплих водяних ван зі слабким розчином калію перманганату. Температуру води поступово підвищують від 18С до 35С. Пізніше відморожену ділянку прикривають пов’язку з вазеліном.
У будь якому випадку обов’язково зверніться до лікаря!?‍⚕️?‍⚕️
Бережіть своє здоров’я!❤️

Завідувачка Амбулаторії загальної практики сімейної медицини  №3                               Максимюк Наталія Богданівна