Інформація для пацієнтів

Виконання програми «Доступні ліки»

У першому кварталі 2019 року комунальними закладами охорони здоров’я міста Луцька здійснювалася реалізація урядової програми «Доступні ліки» за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування  серцево судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми.

Для цього було виділено 1414 тис. грн. Відповідно управлінням охорони здоров’я Луцької міської ради як головним розпорядником бюджетних коштів були укладені  договори з фармацевтичними кампаніями. Станом на 27.03.2019 рік сума виділених коштів повністю освоєна.

З 1 квітня 2019 р. реімбурсація лікарських засобів, згідно вимог Постанов Кабінету міністрів України від 27 лютого 2019 року № 135 «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів», № 136 «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію», № 141 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань», буде здійснюватися  безпосередньо Національною службою здоров’я України виключно за електронними рецептами, виписаними лікарями загальної практики сімейними лікарями з якими була заключена декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до лікаря загальної практики сімейного лікаря з яким укладено декларацію. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

 

 

Урядова програма «Доступні ліки» з квітня переходить в адміністрування  Національної служби здоров’я України. Кабінет Міністрів України ухвалив відповідні рішення на засіданні 27 лютого 2019 року.

Уже у березні Національна служба здоров’я розпочне підписувати договори з аптеками по всій країні, а з квітня 2019 року запрацює електронний рецепт і НСЗУ почне оплати аптекам за програмою. Це регламентовано постановами Кабінету Міністрів від 27 лютого 2019 року «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів», «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію», «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань».

Що зміниться для пацієнтів

Перехід програми «Доступні ліки» до НСЗУ дозволить пацієнтам отримувати ліки за рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ,  без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Відтак, програма стане ще доступнішою для пацієнтів.

Наприклад, якщо ви обрали сімейного лікаря, терапевта або педіатра не поряд з домом, а у сусідньому селі чи місті, тепер отримати ліки за рецептом  ви можете в зручній для вас аптеці. Не обов’язково отримувати ліки в аптеці, що знаходиться поряд з вашим лікарем.

Ще одне нововведення — з квітня ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна буде отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я. До цього часу в аптеках-учасницях програми буде встановлене спеціальне програмне забезпечення і вони підпишуть договори з Національною службою здоров’я.

Як пацієнтові отримати ліки в аптеці за електронним рецептом

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт :  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Крок 6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. В цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Крок 7. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Називає працівнику аптеки номер рецепта.

Крок 8. Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму «Доступні ліки».

Крок 9. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Програма «Доступні ліки» розпочалась 1 квітня 2017 року і триває майже два роки. За час роботи програми в місті Луцьку виписано понад 78 тисяч рецептів на суму понад 3,5млн. грн. В 2018 році кількість рецептів  майже 100 тисяч на суму понад 5.4 млн.грн.

Національна служба здоров’я України на зв’язку з 436 юридичними особами аптек. Це приблизно 6,6 тисяч точок продажу по всій країні. Коли вони укладуть договір з НСЗУ, пацієнти зможуть отримати у цих аптеках препарати за програмою «Доступні ліки» безоплатно або з незначною доплатою.

 

НАРКОМАНІЯ – ЗЛО ХХІ СТОЛІТТЯ!

Наркотик (наркотична речовина) – від грецького narcoticо – заціпенілість.

З часів Міжнародної Опіумної Конвенції, підписаної декількома країнами в Гаазі у 1912 році, коли під контроль брався тільки опій, та всього за 70-80 років ХХ століття кількість найменувань наркотичних і прирівняних до них речовин збільшився майже до 400 на початку ХХІ століття.

Протягом усієї історії люди різних культур мали речовини, що несли в собі потенціал, спроможний зробити життя, як їм здавалось, більш зручним, менш втомлюючим, більш привабливим. Більше, ніж чотири тис. рослин, містять психоактивні речовини. Їх вживання відоме людству протягом тисячоліть.

Протягом останніх років спостерігається стійка тенденція до поширення наркоманії в нашій державі, не є винятком і ситуація в Луцьку.

Наркоманія – тяжке і, в той же час, особливе захворювання, оскільки людина набуває його «за власним бажанням». Спочатку недуга підкрадається непомітно, а далі з неймовірною швидкістю полонить людину і часто доводить її до трагічного кінця. Той, хто вживає наркотичні препарати, стає цілком залежний від них.

Починається все, як правило, з цікавості. Юнак чи дівчина, не знаючи всієї згубної дії наркотиків, вперше пробують їх ніби для експерименту, іноді наслідуючи знайомих. Цей крок дуже небезпечний, бо організм швидко звикає до отрути. Часом досить 1-3 прийомів препарату, щоб виникла непоборна тяга до нього. Однак розплата за «солодкі» хвилини приходить досить швидко. Декілька тижнів прийому – і вже упадок сил, з’являється безсоння, пропадає апетит, людина худне. Сіра шкіра, старіюче обличчя з ранніми зморшками, випадає волосся, крихкі «гнилі» зуби, кволі м’язи – типовий портрет молодого наркомана.

Наркотики діють на нервові клітини головного мозку, порушуючи їхню діяльність. Виникають також різні розлади внутрішніх органів і, в першу чергу, печінки та серцево-судинної системи. Наркотики призводять до різкого виснаження і згасання статевої функції. Коли ж їх вживають майбутні батьки, це викликає вроджені фізичні та психічні вади у дітей. А ознаки недоумкуватості, розладу нервової системи, передаються з покоління в покоління.

Наркоман, як правило, веде протиправовий спосіб життя. Деградуючи морально і соціально, він готовий на будь-який злочин заради того, щоб дістати наркотичний препарат. Вік хворого на тяжку недугу короткий. Той, хто не лікується,часто йде з життя в 30-35 років, бо організм не може довго витримувати знущання над собою і під дією «допінгу» вичерпує визначені йому природою можливості тривалої життєдіяльності. Крім того, хворий, який своєчасно не споживає чергової дози, відчуває муки «наркотичного голоду» і може заподіяти собі смерть. До такого страшного фіналу доходить майже половина наркоманів.

Небезпека наркоманії заключається не тільки в тому, що людина, яка вживає наркотики, наносить непоправну шкоду своєму здоров’ю і часто стає жертвою, а часом і розповсюджувачем смертельно небезпечних захворювань, таких, як СНІД та гепатит.

Наркозалежність та злочинність йдуть тісно поруч. Заради чергової дози наркотика наркоман здатний вкрасти, пограбувати, вбити. При цьому існуюча система покарань у випадку з наркоманами часто буває недостатньо ефективною. За скоєні злочини людей, які вживають наркотики, позбавляють волі. Однак, якщо вони виходять з тюрми, то не перестають бути наркоманами і знову ідуть на злочин. Для вирішення цієї проблеми, наркоманів потрібно не тільки наказувати, але й лікувати. Хоча більшість з них зовсім не спішить звертатися за допомогою до спеціалістів.

Виявляється, що ідея суспільства без наркотиків – це ілюзія. Міжнародний центр перспективних досліджень та Всеукраїнська асоціація зменшення шкоди від вживання наркотиків започаткували альтернативний підхід під назвою «зменшення шкоди», який був схвалений ООН і Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Одним з методів політики «зменшення шкоди» для хворих на наркоманію є замісна підтримуюча терапія. Цей вид лікування дозволяє запобігти розвитку синдрому «ломки» та блокувати потяг до наркотиків.

Слід пам’ятати, що наркотики пошкоджують тіло, а також змінюють розум, навіть якщо вживати їх тільки у малих дозах, вони все одно зменшують швидкість реакції і перешкоджають зосередженості.

Ін’єкційне вживання будь-яких наркотиків – пряма загроза до ВІЛ та СНІДу.

Є факти, що всі наркотики, вироблені нелегальним шляхом або вжитті без медичного нагляду, не тільки дають непередбачені ефекти, вони також є небезпечними.

Нарколог – найкраще джерело додаткової інформації! Що робити батькам, якщо вони дізнались, що їхня дитина вживає наркотики?

 • Не кричати відразу.
 • Піти з дитиною до нарколога чи психолога.
 • Шукати причину. Можливо, вона в самих батьках, а не в дитині.

Наприклад:

 • Вони мало звертали на неї увагу, їй немає куди дітися, у неї немає взаєморозуміння з батьками.
 • Допустити думку, що дитина це робить проти батьків.
 • Не забувати, що батьки в молодості теж щось порушували.
 • Не говорити, що «нам можна, а вам – ні».
 • Не говорити дітям, що діти не бачать того, що робиться в сім’ї.
 • Приділяти більше уваги дитині.
 • Проводити з дитиною більше часу.

Слід пам’ятати: якщо виникає проблема – не відкладайте, звертайтеся до нарколога.

Лікар загальної практики-сімейний лікар

КП “Луцький центр первинної медичної допомоги № 2”

Світлана Володимирівна Юзефчук

 

 

 

 

 

ОГОЛОШЕННЯ !

Сімейний лікар, зав. АЗПСМ №5 Бондар Людмила Володимирівна перебуває у відпустці 

з 04.02 – 27.02.2019 та з 01.03.2019 р на невизначений термін.

З приводу питань звертайтесь до в.о. зав. АЗПСМ №5

Поремської Ніни Володимирівни.

 
 ДОСТУПНІ ЛІКИ 

Адміністрація комунального закладу “Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги № 2” подає перелік аптечних закладів з якими заключені договора по відшкодуванню вартості лікарських засобів за рецептами лікарів загальної практики – сімейних лікарів по урядовій програмі “Доступні ліки”:

ТзОВ Волиньфарм”:

Аптечний пункт № 27 (проспект Відродження, 13 – І поверх);

– Аптека № 63 (проспект Відродження,13);

– Аптека № 1 (проспект Волі,4);

– Аптека № 7 (вулиця Гордіюк,47);

– Аптека № 38 (вулиця Конякіна,12б);

Аптека № 6 (проспект Відродження,20/36);

Аптека №12 (проспект Відродження,11).

ДВТП “Волиньфармпостач”:

– Аптека № 133 (вулиця Гордіюк,39);

Аптека № 79 (вулиця Конякіна,14);

– Аптека №112 (вулиця Рівненська,105);

– Аптека № 6 (проспект Соборності,11а)

Аптечний пункт № 3 аптеки № 6 (проспект Відродження,13 – І поверх).

ТзОВ Сальве”:

– Аптека № 6 (проспект Відродження,20/36);

– Аптека № 48 (проспект Відродження,39);

– Аптека № 51 (вулиця Хурсенка,58);

– Аптечний пункт6 (проспект Відродження,13 – І поверх).

ТзОВ Подорожник Волинь”:

– Аптека1 (вулиця Л.Українки,36);

– Аптека № 2 (проспект Соборності,42а);

– Аптека № 4 (вулиця Сенаторки Левчанівської,4);

– Аптека № 15 (вулиця Ковельська,4);

Аптека № 224 (проспект Соборності,11а).

ТзОВ “АВЕРСІ”:

– Аптека № 3 (вулиця Конякіна,12б);

– Аптека № 5 (вулиця Львівська,63);

Аптека № 14 (проспект Соборності,11а).

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню станом на 22 січня 2018 року

Завантажити (PDF)

 

 

НЕБЕЗПЕЧНІ ДАРИ ЛІСУ
Грибне полювання вже захопило вас, та не спішіть наповнювати свій кошик грибами, які потрапляють під руку…
Гриби – одне з найцікавіших явищ природи, цінний харчовий продукт. Але серед грибів є багато отруй-них, які можуть викликати сильне отруєння, а іноді і смерть. Слід пам’ятати , що гриби поділяються на три групи : їстівні, умовно-їстівні та отруйні.
Їстівні гриби : білі, підберезники, підосиновики, маслюки, опеньки справжні та лисички.
Умовно-їстівні: зморшки, сироїжки, гірчаки, грузді, чорнушки, валуї.
Отруйні гриби: бліда поганка, мухомор, несправжні опеньки, свинушки.
Найбільш небезпечною є бліда поганка. ЇЇ легко можна спутати з печерицею або сироїжкою. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушки або засо-лювання. Поганку навіть в руках тримати небез-печно!   Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить з ними        в кошику.

Щоб не сталось лихо, дотримуйтесь основних правил:

 • Не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях та звалищах.
 • Ніколи не збирайте гриби з бульбо-подібним потовщенням внизу ніжки.
 • Не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкодженні гриби.
 • Дотримуйтесь санітарно-гігієнічних правил при консервуванні грибів.
 • Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях, особливо уникайте стихійних ринків.
 • Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
 • Не куштуйте сирі гриби на смак.
 • Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється отрута.
 • При обробці кип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
 • Не пригощайте ні в якому разі дітей, літніх людей та вагітних жінок.
 • Неправильно приготовані консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.

Пам’ятайте, гриби особливо небезпечні для дітей ( вживання дітками грибів до 12 років протипоказане)! Отруєння малечі грибами проходить дуже важко. Легких випадків не буває.
При хворобах нирок, захворюваннях шлунково-кишкового тракту гриби протипоказані й дорослим.
Симптоми отруєння (нудота, блювота, біль в животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне виділення сечі, проноси ) з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.
Перша допомога при отруєні грибами:

 1. Викличне «екстрену медичну допомогу».
 2. Не очікуючи її прибуття , негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кипяченої води або блідо-рожевого кольору марганцівки ; на жміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля ( 4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
 3. Після промивання шлунку : дайте випити потерпілому міцний чай або злегка підсолену воду ; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
 4. З’ясуйте , хто вживав разом із потерпілим гриби, проведіть профілактичні заходи.
 5. Рештки грибів не викидайте, це допоможе швидше з’ясувати причину отруєння.
 6. Заборонено вживати будь-які ліки та їжу, алкогольні напої,. Молоко – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.                                                      Якщо Ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережними!                                                                                              лікар-гастроентеролог Стаднік Н.О.

«ОФТАЛЬМОЛОГІЧНІ УСКЛАДНЕННЯ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ» 
Проблема цукрового діабету полягає не лише у його зростаючій розповсюдженості, а й у ранньому роз-витку значних специфічних ускладнень – мікроан-гіопатії, тобто ураження судин. В організмі хворої людини на цукровий діабет немає жодного органу , який би не страждав внаслідок хронічного підви-щення цукру у крові та порушень всіх видів обміну. Уражається і орган зору – від кон’юк-тиви  до сітківки.
На фоні цукрового діабету знижуються як загальний так і місцевий імунітет, внаслідок чого підвищується ризик розвитку інфекційних ускладнень – кон’юктивіту , блефариту, запа-лення рогівки, райдужки, зорового нерву. До діабетичного ураження ока відноситься і катаракта (помутніння кришталика), яка стає причиною порушення зору. До судинних ускладнень з боку ока належить ангіо-ретинопатія та глаукома, а до нейтрофічних – атрофія зорового нерва, тобто відмирання нервових волокон.
Діабетична ретинопатія – це швидко прогресуюче мікросудинне  ускладнення цукрового діабету, що призводить до загибелі сітківки ( шару , що вистилає всередині ока і сприймає зображення людиною). Це призводить до стійкої та незворотної сліпоти.
Основна небезпека діабетичної ретинопатії полягає в тому , що діабетичне ураження судин сітківки і самої сітківки довгий час залишається непоміченим. Тому дуже важливим є проведення регулярного огляду пацієнта з цукровим діабетом офтальмологом, що дозволить зупинити прогресування захворювання, а також зменшити фінансові затрати на лікування і поліпшити якість їх життя.
До найбільш значущих фактів ризику розвитку діабетичної ретинопатії вважається  тривалий перебіг цукрового діабету, високий рівень цукру, підвищений артеріальний тиск, високий рівень холестерину в крові.
Отже, проблема офтальмологічних ускладнень цукрового діабету, особливо діабетичної ретинопатії , є вкрай серйозною щодо прогнозу зору у випадку несвоєчасного звернення по медичну допомогу, пізньої  діагностики та розпочатого лікування. Слід пам’ятати , що ретельний контроль рівня глюкози у крові , артеріального тиску, дотримання дієти , здоровий спосіб життя, періодичне спостереження у лікаря – офтальмолога дозволять зменшити розвиток офтальмологічних ускладнень, спричинених діабетом та найважливіше – уникати ризиків розвитку сліпоти.
Лікар-офтальмолог Поборончук О.С

 

На базі відділення надання медичних послуг за зверненням громадян КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги № 2»  медичною комісією здійснюється проведення медичних оглядів з відповідним оформленням заключень для:

 • влаштування на роботу,
 • навчання,
 • відвідуваннябасейну,
 • водіїв, судноводіїв малого/ маломірного судна
 • для носіння зброї,
 • виїзду за кордон,
 • для декретованого контингенту з оформленням Особистої медичної книжки (ОМК-1) нового зразка ,
 • робітників підприємств та організацій, що працюють в шкідливих умовах (періодичні та позачергові),
 • для осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу з метою визначення стану їх здоров’я з метою профілактики захворювань, небезпечних для подружжя та їх нащадків,
 • для осіб, направлених на обстеження з органів міліції та прокуратури.

Щорічно комісією проводяться профоглядипонад 8 тис. особам.
Голова медичної комісії – Крищук Наталія Володимирівна, лікар першої категорії з тривалим досвідом роботи.
Медичну комісію укомплектовано необхідними лікарями-спеціалістами,з яких понад 85 %- мають вищу кваліфікаційну категорію:

 • терапевт
 • хірург
 • невропатолог
 • офтальмолог
 • отоларинголог
 • дерматовенеролог
 • гінеколог
 • стоматолог.

При потребі  залучаються лікарі  інших спеціальностей –   кардіолог, гастроентеролог, пульмонолог, інфекціоніст та інші.
Проводяться необхідні клінічні та лабораторні дослідження:

 • флюорографія комп’ютерна органів грудної клітини з цифровою обробкою результатів;
 • аудіометрія;
 • ЕКГ дослідження у 12-ти відведеннях;
 • Загальний аналіз крові;
 • Визначення цукру в крові;
 • Загальний аналіз сечі;
 • Біохімічний аналіз крові;
 • Визначення групи крові та резус-фактору для кандидатів у водії;
 • Забір матеріалу на бактеріологічні дослідження ( патогенні ентеробактерії та стафілокок, черевний тиф );
 • Аналіз крові на  RW;
 • Знаходження яєць гельмінтів у фекаліях .

За необхідності  виконуються додаткові обстеження – реоенцефалографія,електроенцефалографія, капіляроскопія, аудіо метричне обстеження,  холтерівське цілодобове моніторування серцевого ритму та артеріального тиску, оцінка функції зовнішнього дихання,ультразвукове обстеження з використанням сучасних сканерів  для обстеження органів черевної порожнини, щитовидної залози, молочних залоз у жінок , органів малого тазу, слинних залоз, лімфатичних вузлів,органів калитки (для чоловіків),очей,  фіброгастродуоденоскопія,  електронейроміографія.

Клініко-діагностична та цитологічна лабораторії,працівниками яких здійснюються обстеження, забезпечені сучасним обладнанням та реактивами.Особливість в роботі –  це  динамічне впровадження новітніх методів досліджень та  проведення постійного, щоденного моніторингу контролю якості виконаної роботи.
Удосконалення організаціїпрофоглядів, укомплектованністьмедичної комісії висококваліфікованими кадрами, наявна сучасна діагностична база, а також зосередження в одному місці необхідних спеціалістів та діагностичних кабінетів, впорядкування обліку та контролю дозволяє значно підвищити ефективність профоглядів.

Мета нашої роботи –  не тільки вирішити питання придатності до роботи в даній професії, але й забезпечити повне комплексне обстеження для раннього виявлення захворювань та своєчасного лікування осіб, у яких виявлені відхилення у стані здоров’я.
Ми працюємо  з 8.00  до 16.00  щодня , окрім вихідних.
Графік роботи комісії:
ПОНЕДІЛОК     – 12.00 – 14.00
ВІВТОРОК         – 10.00 – 12.00
СЕРЕДА              – 10.00 – 12.00
ЧЕТВЕР              – 12.00 – 14.00
П’ЯТНИЦЯ         – 10.00 – 12.00
Контактні телефони:
251158 -реєстратура відділення надання послуг за зверненням громадян.

                           Будемо раді   вас бачити !

РУХ – ЦЕ ЖИТТЯ
Рухова і фізична активність є винятково важливим фундаментальним чинником  формування, збереження, зміцнення здоров’я та розвитку людини в дитячому, підлітковому та зрі-лому віці. Завдяки здатності організму до само-регуляції відбувається його адаптація до змін зов-нішнього середовища, організм стає стійкішим і життєздатнішим.

Під час фізичних вправ в організмі людини спрацьовують певні механізми , в результаті дії яких посилюються функції не тільки м’язів, але й дихальної , серцево-судинної, нервової та травної систем.

Робота скелетних м’язів, які складають близько 40% маси тіла, супроводжується посиленим припливом до них крові. У результаті м’язові волокна краще забезпечуються поживними речовинами і киснем, відбувається інтенсивне виведення з організму продуктів метаболізму (обміну речовин) і шлаків. Це, в свою чергу, сприяє збільшенню об’єму м’язів, сили їхнього скорочення і витривалості. Людина набуває красивої, привабливої статури, яка зразу вирізняє її серед оточуючих.

Заняття фізичними вправами одразу позначаються на роботі дихальної системи. Під час цих вправ дихання стає глибшим і частішим, відбувається розкриття та розширення бронхів та легеневих альвеол, через легені проходить більше повітря, збільшується насичення крові киснем, внаслідок якого покращується  забезпечення киснем усіх органів і тканин організму, нормалізується обмін речовин, зменшується кількість недоокислених токсичних продуктів (шлаків) у тканинах.

При достатній руховій активності збільшується частота і сила скорочення м’язів серця, з’являються нові коронарні судини, в результаті чого покращується живлення серця, стає значно витривалішим до фізичного навантаження. У тренованих людей у стані спокою за рахунок підвищення сили серцевих скорочень частота пульсу зменшується, завдяки чому збільшується тривалість фази діастоли (розслаблення) серця, що, в свою чергу , забезпечує необхідний відпочинок міокарда (серцевого м’яза), нормалізує метаболічні процеси (обмін речовин) у ньому. Серце функціонує економічніше й ефективніше. Внаслідок фізичних вправ розширюються і відкриваються кровоносні судини (капіляри, та артеріоли, які називають «краниками» судинної системи). Зовнішньо це проявляється почервонінням шкіри, посиленим потовиділенням. При цьому покращується рух венозної крові до серця, тобто скелетні м’язи виконують функцію «м’язового насоса».

Збагачена киснем і поживними речовинами кров надходить через розкриті артеріоли і капіляри до всіх внутрішніх органів, центральної нервової системи, органів статевої системи та ендокринних залоз. Ось чому повніше відновлюються функції головного мозку, покращується пам’ять і мислення. Вплив фізичних вправ на нервову систему полягає в розвитку координації різноманітних рухів, регуляції функцій серцево-судинної і дихальної систем, в тренуванні адаптаційних механізмів. Крім цього , при роботі м’язів від них у центральну нервову систему надходить потужний потік нервових імпульсів, що надзвичайно важливо для підтримки її тонусу. Стимулюючу дію мають помірні фізичні навантаження на залози внутрішньої секреції, гормони яких разом із нервовою системою є основою адаптаційних механізмів.  Таким чином, підвищується стійкість організму до дії несприятливих чинників навколишнього середовища : стресових ситуацій, високих та низьких температур, радіації, мікроорганізмів, які спричиняють простудні захворювання, тощо. Під час рухової активності частіше скорочуються м’язи діафрагми (внаслідок підвищення частоти дихання), а також м’язи передньої стінки живота, що покращує перистальтику (хвилеподібні послідовні скорочення ) кишечника, а отже, і функцію  шлунково-кишкового тракту. Підсилюється секреція і виділення жовчі  з печінки, що сприяє її активнішій функції. Як наслідок – краще очищується кров від токсичних речовин, краще синтезуються необхідні організму білки, ферменти і вітаміни. Усі ці дані свідчать про надзвичайно важливу роль фізичної активності у розвитку організму людини. Отже рухайтеся! Недарма кажуть: « РУХ-це Життя»

Лікар лікувальної фізкультури                                                         Нікітіна Л.Ф.

 

ОНЛАЙН-ОПИТУВАННЯ ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ ВІКОМ 13-24 РОКІВ

Запрошуємо взяти участь в онлайн-опитуванні , яке стосується твоєї думки та особистого досвіду зверненням за консультуванням і тестуванням на ВІЛ. Пройти онлайн-опитування можна за посиланням:  https://goo.gl/zAUFw5

Також опитування ти можеш знайти на сайті «Центру Знань» http://knowledge.org.ua  та «Українського інституту соціальних досліджень імені О.Яременка»  http://www.uisr.org.ua

“КАРПАТСЬКІ ЧИТАННЯ 2017”

Лікар-невропатолог вищої категорії денного стаціонару Супрунець О.І. з 29.06.17 по 01.07.17 приймала участь в міжнародній конференції «Карпатські читання-2017», яка проходила в м. Ужгород під керівництвом ректора  Ужгородського Національного Університету професора В.І . Смоланки та видатного нейрохірурга , академіка М.Є.Поліщука.   
Супронець О .І. приймала участь в пленарних засі-даннях з участю провідних спеціалістів України , щодо но-вих аспектів вторинної профілактики, лікування, реабілітації пацієнтів, які перенесли інсульт. Переймала досвід  праців-ників мультидисциплінарних команд медичної клініки «Оберіг» (м. Київ), з приводу лікування хворих з гос-трими та хронічними порушеннями мозкового кровообігу.
Були актуальні виступи з нагоди 200-річчя з моменту першої діагностики хвороби Паркінсона (доповідь представника Вінницької школи неврологів проф. Московко), де відзначалось, що один із найбільш ефективних методів лікування пацієнтів старшого віку, що спостерігаються з приводу даного захворювання є препарати леводопи. Цікавими були доповіді  про післяінтсультну епілепсію, хворобу Помпе. Відбулась цікава дискусія з приводу використання в медицині генеричних та оригінальних препаратів.
Отримана інформація знайде застосування в практиці лікування пацієнтів.

 

НАДВЕННЕ ЛАЗЕРНЕ ОПРОМІНЕННЯ КРОВІ         
У відділенні відновного лікування застосовують нові методики лікування. Одним з таких методів є надвенне лазерне опромінення крові. Перспективність даного напрямку зумовлена  зростаючою алергізацією населення і звиканням до медикаментозних препаратів, широким спектром дії, високою терапевтичною ефективність, безболісністю, неінвазивністю.
Надвенне лазерне опромінення крові
– черезшкірний вплив лазерного випромінювання на кров, при цьому лазерний випромінювач знаходиться над веною, не пошкоджуючи шкіру.
Позитивними ефектами надвенне лазерного опромінення крові є:
анальгезирующий (знеболюючий);
десенсибілізуючий (протиалергічний);
імуностимулюючий;
детоксикаційної (видаляє шкідливі організму речовини);
судинорозширювальний;
антибактеріальний;
протизапальний;
антиаритмічний.

Будь-які неприємні відчуття і ускладнення при проведенні процедури відсутні.
Показання до лікування
Завдяки багатостороннього впливу на організм, лазерне опромінення крові має наступні показання:

–  шкірних покривів (дерматити, екземи, псоріаз, фурункульоз);
– ендокринна патологія (аутоімуннийтиреодит, гіпотиреоз, инсулинома, цукровий діабет;
– профілактика вірусних інфекцій (ГРВІ, герпес, мікоплазмоз);
– системні захворювання (колагенози, васкуліти);
– патологія сечовивідної системи (гломерулонефрит, пієлонефрит,цистит);
– хвороби бронхів і легенів (туберкульоз, бронхіальна астма, хронічний бронхіт, емфізема);
– серцево-судинні захворювання ( атеросклероз, серця, порушенняритму);
– патологія травного тракту (панкреатит, гастрит з підвищеною кислотністю, виразкашлунка і  кишечника, ентерит);
– післяопераційний, післяродовий, реабілітаційний період;
– синдромхронічної втоми;
– посилення процесу лактац
ії.
У косметології НЛОК призначають для омолодження шкіри, розсмоктування рубців, нормалізації роботи сальнихзалоз. Вплив лазерного випромінювання здатне посилювати дію антибактеріальних, що дозволяє знижувати терапевтичну дозу і скорочувати курс лікування, досягати стійких результатів за короткий період. Посилення оксигенації (постачання тканин киснем) призводить до швидкого відновлення здоров’я після захворювань, покращує загоєння ран, рубців після оперативних втручань, працездатність і зміцнює імунітет.
Протипоказання до лікування
Як будь-який лікарський засіб, лазерне очищення крові має протипоказання:
– психічні захворювання;
– гіпертонічний ;
– декомпенсований гіпертиреоз;
– схильність до судом (епілепсія);
– лихоманка;
– алергія на світлове опромінення (фотодерматози);
– порфірія, пелагра;
– гіпоглікемічністану;
– масивнийгемоліз;
–сепсис.

 

ЕЛЕКТРОНЕЙРОМІОГРАФІЯ                                       
На базі КЗ «ЛЦПМСД№2» з метою дослідження нервової провідності та уточнення діагнозу у пацієнтів з хворобою рухових нейронів, патологічних процесів, що протікають з ураженням сплетень або нервових корінців,компресійної невропатії  периферичних нервів , захворювань нервово- м’язівого синапса, а також з захворюваннями м’язів проводиться ЕНМГ (електронейроміографія).
Обстеження проводиться лікарями-неврологами вищої категорії – Супруець О. І. таБойко С.Ю., які пройшли курси та стажування за циклом «Функціональна діагностика захворювань нервової системи: комп’ютерна електронейроміографія та міографія, на базі Національної академії медичних наук України ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України»
Попередній запис проходить в кабінеті № 422 КЗ «ЛЦПМСД №2» або за телефоном   (0332) 25 – 11- 58

 

Урядова програма «Доступні ліки»

1 квітня 2017 року стартувала Урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою.

Що потрібно знати про цю програму?

1. Як отримати безкоштовні ліки?

1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.

2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

2. Коли запрацює програма?

Програма запускається 1 квітня 2017 року. Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми.

3. Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

4. Які МНН (міжнародна непатентована назва (діюча речовина)) входять до програми реімбурсації?

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide)

5. Де пацієнт може обміняти рецепт на ліки?

Це може бути будь-яка аптека, що підписала договір з місцевим органом влади.

Шукайте аптеки з такою позначкою: https://goo.gl/2KaRpp

Карта (оновлюється): https://goo.gl/dCEMCw

6. Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.

2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.

3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

7. Що потрібно знати лікарю?

Лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

8. Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

9. Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

10. Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

11. Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?

Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим.

У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановить граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.

Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

12. Що таке реєстр референтних цін і як ним користуватись?

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні МНН у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі медіани ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб, яку буде компенсувати держава.

Важливо розуміти, що ціна в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 11) – це оптово-відпускна ціна. Гранична оптово-відпускна ціна за добову дозу міститься в Реєстрі граничних оптово-відпускних цін (стовпчик 6). Максимально дозволена ціна в аптеці – оптово-відпускна ціна за упаковку + 10% постачальницької надбавки + 15% дозволеної торговельної надбавки + 7% ПДВ.

Розмір відшкодування вартості за упаковку лікарського засобу міститься в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 15).

Наприклад, Міністерство охорони здоров’я порівняло всі ціни на препарати з діючою речовиною Еналаприл в Польщі, Словаччині, Латвії, Угорщині та Чехії. Медіанна ціна за дозу там становила ХХ грн. Це означає, що уряд компенсуватиме повну або часткову вартість препарату, ціна за визначену добову дозу якого не перевищує ХХ грн + 10% оптово-постачальницької надбавки + 15% торгових надбавок + 7% ПДВ = УУ грн за дозу.

Референтне ціноутворення дозволило знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.

13. Які вимоги до аптеки-учасника програми?

У кожному аптечному закладі, що бере участь в урядовій програмі «Доступні ліки», обов’язково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування.

Аптека надає місцевим владам фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом 5 робочих днів після подачі звітності.

14. Скільки коштів виділив Уряд на програму?

На 2017 рік Уряд виділив 500 млн гривень.

***

Мета програми «Доступні ліки» – забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Адреси аптек, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”:

– Карта: https://goo.gl/dCEMCw (оновлюється)

– Таблиці: https://goo.gl/4BD36A (оновлюються)