Кліщовий енцефаліт

Кліщовий енцефаліт – захворювання, яке реєструється на широкій території: від східної частини Росії до Центральної і Західної Європи, включаючи Скандинавію.

Україна – майже в центрі даного поширення. Збудник цього захворювання – вірус КЕ належить до флавівірусів. В організм людини він потрапляє після укусу іксодових кліщів чи при вживанні не пастеризованого коров’ячого або козиного молока.

Це сезонне захворювання. Спостерігається весняне та осіннє зростання захворюваності.

Джерелом і резервуаром вірусу кліщового енцефаліту в природі є дрібні гризуни, вектором перенесення вірусу – кліщі, які залишаються і резервуаром вірусу.

Кліщ, який заразився кліщовим енцефалітом, залишається до кінця свого життя небезпечним переносником.

При укусі кліщ  виділяє антикоагулянти, ферменти і анестезуючі речовини, які знаходяться в слині кліща, тому укус не відчувається.

Можлива також передача збудника аліментарним шляхом при вживанні в їжу сирого молока кіз та корів, при роздавлюванні кліща у момент його видалення з тіла людини і, нарешті в науково-дослідних лабораторіях при порушенні умов роботи, повітряно-крапельним шляхом.

При зараженні кліщовим енцефалітом в 70-80% випадків первинна інфекція проходить безсимптомно або з незначним підвищенням температури. Але завжди імунітет до даного захворювання залишається довічним.

У 80-90% випадків кліщовий енцефаліт спостерігається в період літніх відпусток, під час відвідин лісистих місцевостей. На кліщовий енцефаліт хворіють люди старші 40 років, які збирають гриби або ягоди в літньо-осінній сезон.

Вірус кліщового енцефаліту потрапляє в організм через ушкоджену укусом кліща шкіру. Далі він розмножується в шкірних клітинах і через лімфу потрапляє в регіональні лімфатичні вузли. Звідти вірус потрапляє в кров, проходить гематоенцефалічний бар’єр і досягає клітин головного мозку. Розвиваються: геміпарез, порушення ковтання, мови, зміни свідомості, головокружіння і т.д.

Хворих на кліщовий енцефаліт рекомендується госпіталізувати у відділення інтенсивної терапії через тяжке ураження центральної нервової системи.

Для профілактики кліщового енцефаліту застосовують неспецифічні заходи: Догляд за лісопарками, відлякуючі та шкіро-захисні креми і мазі від кліщів, використовують захисний одяг для людей, які працюють в лісі.

При відвідуванні лісів і парків рекомендується через кожні 4 години оглянути тіло, носити світлий одяг. Якщо ви виявили на тілі кліща – змажте місце його знаходження олією або іншим жирним кремом – він відпаде. Не намагайтеся відірвати кліща власноруч. В разі невдалої спроби зняти кліща – зверніться до лікаря.

Нехай прогулянка лісом та парком приносить вам тільки радість та задоволення.

 

Лікар загальної практики – сімейний лікар

Світлана Володимирівна Юзефчук